Modellering og data

From CCT - Vidensdeling
Jump to navigation Jump to search

Introduktion

Formål

Forløbet skal lære eleverne at:

  • modellere et problemområde for at forstå dette
  • modellere data for at designe et it-system
  • forstå databasers anvendelse og lave simple forespørgsler

Læreplansmål

Med henvisning til læreplanen skal eleven kunne:

  • modellere data samt redegøre for udvalgte typer
  • redegøre for hvordan data kan organiseres i databaser og hvordan databaser anvendes i it-systemer

Indhold

Tøj
Virksomhed som sælger tøj

Emnet for forløbet er modellering af problem- og anvendelsesområdet i en virksomhed, som sælger tøj. Det er målrettet hhx, men det kræver ingen faglige forudsætninger inden for det merkantile område og kan uden problemer anvendes på de øvrige gymnasiale uddannelser.

Med henvisning til læreplanen er kernestoffet:

  • Modellering som middel til at forstå et problemområde
  • Abstraktion og strukturering
  • Begrebs- og datamodeller
  • Databasers anvendelse
  • Simple databaseforespørgsler

Forudsætninger

Ingen forudsætninger er krævet, og forløbet kan således optræde tidligt i undervisningen.

Aktiviteter og materialer

Lektionsplan

Lektioner á 60 minutters varighed:

  1. Introduktion til forløbet, fænomener og begreber
  2. Abstraktion og strukturering
  3. Klassediagram
  4. Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde
  5. Systemer og perspektiver
  6. Databasers anvendelse og datas organisering i databaser
  7. Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter
  8. Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter
  9. Databaseforespørgsler med filtrering
  10. Databaseforespørgsler i flere tabeller

Materiale og metode per lektion

Lektion 1: Introduktion til forløbet, fænomener og begreber

  • Materiale: Nowack, 2011, side 6-7
  • Begreber: Fænomen, begreb, eksemplifikation, klassifikation, ekstension, intention, designation
  • Kompetencer: Eksemplificere begreber, klassificere fænomener

Sekvensering:

  1. Læreroplæg: Definition og eksempler på henholdsvis fænomen og begreb (side 6, linje 6 fra bunden, til side 7, linje 11 fra bunden)
  2. Øvelse i par/grupper og efterfølgende opsamling på klassen:
    1. Find flere fænomener, som eksemplificerer begrebet bil.
    2. Giv et andet eksempel på et begreb, som klassificerer fænomenerne naboens gamle Lada og din nye Mercedes.
    3. Find for hvert af begreberne produkt, taske og kunde mindst tre fænomener, som eksemplificerer begrebet.
    4. Klassificér fænomenerne blomstret kjole og casual langærmet kjole samt fænomenerne Agnethe Lund og Malthe Andersen.
  3. Læreroplæg: Definition og eksempler på henholdsvis ekstension, intension og designation (side 7, linje 10 fra bunden, til side 8, linje 2)
  4. Øvelse i par/grupper og efterfølgende opsamling på klassen:
    1. Giv mindst tre eksempler på elementer i mængderne ekstension, intension og designation for begrebet kjole.
  5. Afrunding med opsummering af de lærte begreber

Lektion 2: Abstraktion og strukturering

  • Materiale: Nowack, 2011, side 8-9
  • Begreber: Begrebsdannelsesproces, abstraktion, generalisering, specialisering, aggregering, dekomponering
  • Kompetencer: Generalisere begreber, specialisere begreber, aggregere begreber, dekomponere begreber

Sekvensering:

  1. Læreroplæg: Definition og eksempler på generalisering, specialisering, aggregering og dekomponering (side 8, linje 3, til side 9, linje 5)
  2. Øvelse i par/grupper og efterfølgende opsamling på klassen:
    1. Find et andet begreb, som generaliserer begreberne hund, gris og ko.
    2. Find mindst tre begreber, som er specialiseringer af begrebet fest.
    3. Find et begreb, som aggregerer (samler) begreberne hund, gris og ko.
    4. Opdel (dekomponér) begrebet fest i del-begreber.
  3. Læreroplæg: Opsummering af eksemplifikation og klassifikation og præsentation af det gennemgående eksempel om tøjvirksomhed
  4. Øvelse i par/grupper og efterfølgende opsamling på klassen:
    1. Find mindst tre begreber, som er specialiseringer af begrebet produkt.
    2. Opdel begrebet ordre i del-begreber.
  5. Opsummering af begreber og introduktion af begreberne abstraktion og begrebsdannelsesproces (visning af figur)

Lektion 3: Klassediagram

  • Materiale: Nowack, 2011, side 2-3
  • Begreber: Klassediagram, UML, attribut
  • Kompetencer: Læse, udvide og skabe klassediagrammer

Sekvensering:

  1. Læreroplæg: Definition af klassediagram og eksemplet med løbe-musik-app'en (side 2, linje 13 fra bunden, til side 3, linje 16)
  2. Øvelse i par/grupper og efterfølgende opsamling på klassen:
    1. Brug begreberne fra de første to lektioner til at beskrive klassediagrammet for løbe-musik-app'en.
    2. Løbe-musik-app'en skal nu udvides med to typer af brugere. Betalende brugere skal kunne oprette playlister, og gratis-brugere skal blot kunne lytte til numre, som app'en finder ud fra løbetempoet. Udvid klassediagrammet, så det passer til de nye krav.
  3. Øvelse i par/grupper og efterfølgende opsamling på klassen:
    1. Lav et klassediagram for tøjvirksomheden introduceret i forrige lektion. En kunde med et navn og en e-mail skal kunne oprette order hos virksomheden. Disse ordrer er sammensat af en række af virksomhedens produkter, og virksomheden har specialiseret sig i kjoler og tasker. Alle kjoler har en størrelse, og taskerne er one-size.

Lektion 4: Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde

  • Materiale: Nowack, 2011, side 3-5
  • Begreber: Problemområde, anvendelsesområde, abstraktion, synsvinkel, usikkerhed, kompleksitet, modeller i fag
  • Kompetencer: Redegøre for en model ud fra ovenstående begreber

Lektion 5: Systemer og perspektiver

  • Materiale: Nowack, 2011, side 5-6, 9-10
  • Begreber: System, perspektiv, modelsystem, referentsystem, analysemodel, designmodel
  • Kompetencer: Give eksempler på systemer ud fra et givet perspektiv

Lektion 6: Databasers anvendelse og datas organisering i databaser

  • Materiale: Informatik, Systime, 2017, afsnittet Databaser
  • Begreber: Databasesystem, datamængde, grænseflade, pladseffektiv lagring, fleksibelt design, sikker lagring, korrekte data
  • Kompetencer: Redegøre for organisering af data i databaser

Lektion 7: Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter

  • Materiale: Informationsteknologi, Systime, afsnittet Datamodel: E/R-modellen
  • Begreber: Entitet, entitetsklasse, attribut
  • Kompetencer: Modellere data som entitetsklasser med attributter

Lektion 8: Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter

  • Materiale: Informationsteknologi, Systime, afsnittet Datamodel: E/R-modellen
  • Begreber: Relation, kardinalitet
  • Kompetencer: Modellere relationer mellem entitetsklasser

Lektion 9: Databaseforespørgsler med filtrering

  • Materiale: Informationsteknologi, Systime, afsnittet SQL - Grundlæggende DML
  • Begreber: Forespørgsel, tabel, række, kolonne
  • Kompetencer: Lave databaseforespørgsler med filtrering

Lektion 10: Databaseforespørgsler i flere tabeller

  • Materiale: Informationsteknologi, Systime, afsnittet SQL - Grundlæggende DML
  • Begreber: ...
  • Kompetencer: Lave databaseforespørgsler i flere tabeller