Modellering og data
Revision as of 11:58, 18 June 2017 by Jesper Buch Ritz (talk | contribs) (→Lektion 1: Introduktion til forløbet, fænomener og begreber)
Contents
- 1 Introduktion
- 2 Aktiviteter og materialer
- 2.1 Lektionsplan
- 2.2 Materiale og metode per lektion
- 2.2.1 Lektion 1: Introduktion til forløbet, fænomener og begreber
- 2.2.2 Lektion 2: Abstraktion og strukturering
- 2.2.3 Lektion 3: Klassediagram
- 2.2.4 Lektion 4: Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde
- 2.2.5 Lektion 5: Systemer og perspektiver
- 2.2.6 Lektion 6: Databasers anvendelse og datas organisering i databaser
- 2.2.7 Lektion 7: Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter
- 2.2.8 Lektion 8: Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter
- 2.2.9 Lektion 9: Databaseforespørgsler med filtrering
- 2.2.10 Lektion 10: Databaseforespørgsler i flere tabeller
Introduktion
Formål
Forløbet skal lære eleverne at:
- modellere et problemområde for at forstå dette
- modellere data for at designe et it-system
- forstå databasers anvendelse og lave simple forespørgsler
Læreplansmål
Med henvisning til læreplanen skal eleven kunne:
- modellere data samt redegøre for udvalgte typer
- redegøre for hvordan data kan organiseres i databaser og hvordan databaser anvendes i it-systemer
Indhold
Emnet for forløbet er modellering af problem- og anvendelsesområdet i en virksomhed, som sælger tøj. Det er målrettet hhx, men det kræver ingen faglige forudsætninger inden for det merkantile område og kan uden problemer anvendes på de øvrige gymnasiale uddannelser.
Med henvisning til læreplanen er kernestoffet:
- Modellering som middel til at forstå et problemområde
- Abstraktion og strukturering
- Begrebs- og datamodeller
- Databasers anvendelse
- Simple databaseforespørgsler
Forudsætninger
Ingen forudsætninger er krævet, og forløbet kan således optræde tidligt i undervisningen.
Aktiviteter og materialer
Lektionsplan
Lektioner á 60 minutters varighed:
- Introduktion til forløbet, fænomener og begreber
- Abstraktion og strukturering
- Klassediagram
- Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde
- Systemer og perspektiver
- Databasers anvendelse og datas organisering i databaser
- Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter
- Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter
- Databaseforespørgsler med filtrering
- Databaseforespørgsler i flere tabeller
Materiale og metode per lektion
Lektion 1: Introduktion til forløbet, fænomener og begreber
- Materiale: Nowack, 2011, side 6-7
- Begreber: Fænomen, begreb, eksemplifikation, klassifikation, ekstension, intention, designation
- Kompetencer: Eksemplificere begreber, klassificere fænomener
Sekvensering:
- Læreroplæg: Definition og eksempler på henholdsvis fænomen og begreb (side 6, linje 6 fra bunden, til side 7, linje 11 fra bunden)
- Øvelse i par og efterfølgende opsamling på klassen:
- Find flere fænomener, som eksemplificerer begrebet bil.
- Giv et andet eksempel på et begreb, som klassificerer fænomenerne naboens gamle Lada og din nye Mercedes.
- Find for hvert af begreberne fest, udsagnsord og skuespiller mindst tre fænomener, som eksemplificerer begrebet.
- Klassificér fænomenerne Herning, Aarhus og Aalborg samt fænomenerne andengradsligning, brøk og graf.
- Læreroplæg: Definition og eksempler på henholdsvis ekstension, intension og designation
- Øvelse i par og efterfølgende opsamling på klassen:
- Giv mindst tre eksempler på elementer i mængderne ekstension, intension og designation for begrebet produkt.
Lektion 2: Abstraktion og strukturering
- Materiale: Nowack, 2011, side 8-9
- Begreber: Begrebsdannelsesproces, abstraktion, generalisering, specialisering, aggregering, dekomponering
- Kompetencer: Generalisere begreber, specialisere begreber, aggregere begreber, dekomponere begreber
Lektion 3: Klassediagram
- Materiale: Nowack, 2011, side 2-3
- Begreber: Klassediagram, UML, attribut
- Kompetencer: Udvide og skabe klassediagrammer
Lektion 4: Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde
- Materiale: Nowack, 2011, side 3-5
- Begreber: Problemområde, anvendelsesområde, abstraktion, synsvinkel, usikkerhed, kompleksitet, modeller i fag
- Kompetencer: Redegøre for en model ud fra ovenstående begreber
Lektion 5: Systemer og perspektiver
- Materiale: Nowack, 2011, side 5-6, 9-10
- Begreber: System, perspektiv, modelsystem, referentsystem, analysemodel, designmodel
- Kompetencer: Give eksempler på systemer ud fra et givet perspektiv
Lektion 6: Databasers anvendelse og datas organisering i databaser
- Materiale: Informatik, Systime, 2017, afsnittet Databaser
- Begreber: Databasesystem, datamængde, grænseflade, pladseffektiv lagring, fleksibelt design, sikker lagring, korrekte data
- Kompetencer: Redegøre for organisering af data i databaser
Lektion 7: Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter
- Materiale: Informationsteknologi, Systime, afsnittet Datamodel: E/R-modellen
- Begreber: Entitet, entitetsklasse, attribut
- Kompetencer: Modellere data som entitetsklasser med attributter
Lektion 8: Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter
- Materiale: Informationsteknologi, Systime, afsnittet Datamodel: E/R-modellen
- Begreber: Relation, kardinalitet
- Kompetencer: Modellere relationer mellem entitetsklasser
Lektion 9: Databaseforespørgsler med filtrering
- Materiale: Informationsteknologi, Systime, afsnittet SQL - Grundlæggende DML
- Begreber: Forespørgsel, tabel, række, kolonne
- Kompetencer: Lave databaseforespørgsler med filtrering
Lektion 10: Databaseforespørgsler i flere tabeller
- Materiale: Informationsteknologi, Systime, afsnittet SQL - Grundlæggende DML
- Begreber: ...
- Kompetencer: Lave databaseforespørgsler i flere tabeller