Modellering og data
Revision as of 18:41, 16 June 2017 by Jesper Buch Ritz (talk | contribs) (→Lektion 2: Abstraktion og strukturering)
Contents
- 1 Introduktion
- 2 Forudsætninger
- 3 Aktiviteter og materialer
- 3.1 Lektionsplan
- 3.2 Materiale og opgaver per lektion
- 3.2.1 Lektion 1: Introduktion til forløbet, fænomener og begreber
- 3.2.2 Lektion 2: Abstraktion og strukturering
- 3.2.3 Lektion 3: Klassediagram
- 3.2.4 Lektion 4: Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde
- 3.2.5 Lektion 5: Systemer og perspektiver
- 3.2.6 Lektion 6: Databasers anvendelse og datas organisering i databaser
- 3.2.7 Lektion 7: Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter
- 3.2.8 Lektion 8: Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter
- 3.2.9 Lektion 9: Databaseforespørgsler med filtrering
- 3.2.10 Lektion 10: Databaseforespørgsler i flere tabeller
Introduktion
Formål
Forløbet skal lære eleverne at:
- modellere et problemområde for at forstå dette
- modellere data for at designe et it-system
- forstå databasers anvendelse og lave simple forespørgsler
Læreplansmål
Med henvisning til læreplanen skal eleven kunne:
- modellere data samt redegøre for udvalgte typer
- redegøre for hvordan data kan organiseres i databaser og hvordan databaser anvendes i it-systemer
Indhold
Med henvisning til er kernestoffet:
- Modellering som middel til at forstå et problemområde
- Abstraktion og strukturering
- Begrebs- og datamodeller
- Databasers anvendelse
- Simple databaseforespørgsler
Forudsætninger
Ingen forudsætninger er krævet, og forløbet kan således optræde tidligt i undervisningen.
Aktiviteter og materialer
Lektionsplan
- Introduktion til forløbet, fænomener og begreber
- Abstraktion og strukturering
- Klassediagram
- Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde
- Systemer og perspektiver
- Databasers anvendelse og datas organisering i databaser
- Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter
- Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter
- Databaseforespørgsler med filtrering
- Databaseforespørgsler i flere tabeller
Materiale og opgaver per lektion
Lektion 1: Introduktion til forløbet, fænomener og begreber
- Materiale: Nowack, 2011, side 6-9
- Begreber: Fænomen, begreb, ekstension, intention, designation
Lektion 2: Abstraktion og strukturering
- Materiale: Nowack, 2011, side 6-9
- Begreber: Begrebsdannelsesproces, eksemplifikation, klassifikation, generalisering, specialisering, aggregering, dekomponering
- Kompetencer: Generalisere, specialisere, aggregere, dekomponere
Lektion 3: Klassediagram
- Materiale: Nowack, 2011, side 2-3
- Begreber: Klassediagram, UML, attribut
- Kompetencer: Udvide og skabe klassediagrammer
Lektion 4: Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde
- Materiale: Nowack, 2011, side 3-5
Lektion 5: Systemer og perspektiver
- Materiale: Nowack, 2011, side 5-6, 9-10
Lektion 6: Databasers anvendelse og datas organisering i databaser
- Materiale: Systime?
Lektion 7: Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter
- Materiale: Systime?
Lektion 8: Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter
- Materiale: Systime?
Lektion 9: Databaseforespørgsler med filtrering
- Materiale: Eksempler og SQL-dokumentation
Lektion 10: Databaseforespørgsler i flere tabeller
- Materiale: Eksempler og SQL-dokumentation