Modellering og data

From CCT - Vidensdeling
Jump to navigation Jump to search

Introduktion

Formål

Forløbet skal lære eleverne at:

  • modellere et problemområde for at forstå dette
  • modellere data for at designe et it-system
  • forstå databasers anvendelse og lave simple forespørgsler

Læreplansmål

Ifølge læreplanen skal eleven kunne:

  • modellere data samt redegøre for udvalgte typer
  • redegøre for hvordan data kan organiseres i databaser og hvordan databaser anvendes i it-systemer

Indhold

Ifølge læreplanen er kernestoffet:

  • Modellering som middel til at forstå et problemområde
  • Abstraktion og strukturering
  • Begrebs- og datamodeller
  • Databasers anvendelse
  • Simple databaseforespørgsler

Forudsætninger

Ingen forudsætninger er krævet, og forløbet kan således optræde tidligt i undervisningen.

Aktiviteter & materialer

Lektionsplan

  1. Introduktion til forløbet, fænomener og begreber (side 6-9)
  2. Abstraktion og strukturering (side 6-9)
  3. Klassediagram (side 2-3)
  4. Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde (side 3-5)
  5. Systemer og perspektiver (side 5-6, 9-10)
  6. Databasers anvendelse og datas organisering i databaser (Systime?)
  7. Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter (Systime?)
  8. Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter (Systime?)
  9. Databaseforespørgsler med filtrering (eksempler og SQL-dokumentation)
  10. Databaseforespørgsler i flere tabeller (eksempler og SQL-dokumentation)

Materiale og opgaver per lektion

Lektion 1: Introduktion