Modellering og data

From CCT - Vidensdeling
Jump to navigation Jump to search

Status & planer

Noter fra mødet i maj:

  • Kort forløb til at dække huller om data i en årsplan
  • Overveje model om æggestok (Abstraktion og modellering, Nowack)
  • Overveje model baseret på forløb i Herning
  • Skal også dække "modellering som middel til at forstå et problemområde
  • Overveje aggregering/dekomponering ("has a") og specialisering/generalisering ("is a")
  • Hhx-fokus

Introduktion

Formål

Læreplansmål

Eleven skal kunne

  • modellere data
  • anvende typer af data i simple it-systemer eller udvidelser af disse
  • redegøre for hvordan data kan organiseres i databaser og hvordan databaser anvendes i it-systemer

Indhold

Kernestof

  • Modellering som middel til at forstå et problemområde
  • Abstraktion og strukturering: Nowack (abstraktion, specialisering/generalisering, aggregering/dekomponering)
  • Begrebs- og datamodeller: Nowack (abstrakte begreber, konkrete fænomener, statisk model, klassediagram)
  • Databasers anvendelse: Systime?
  • Simple databaseforespørgsler: ?

Forudsætninger

  • ...

Aktiviteter & materialer

Lektionsplan

  1. Introduktion til forløbet, fænomener og begreber (side 6-9)
  2. Abstraktion og strukturering (side 6-9)
  3. Klassediagram (side 2-3)
  4. Begrebsmodeller som analysemodel til at forstå et problemområde (side 3-5)
  5. Systemer og perspektiver (side 5-6, 9-10)
  6. Databasers anvendelse og datas organisering i databaser (Systime?)
  7. Modellering af data som designmodel: Entiteter og attributter (Systime?)
  8. Modellering af data som designmodel: Relationer og kardinaliteter (Systime?)
  9. Databaseforespørgsler med filtrering (eksempler og SQL-dokumentation)
  10. Databaseforespørgsler i flere tabeller (eksempler og SQL-dokumentation)

Materiale og opgaver per lektion

Lektion 1: Introduktion

Pixi-forløb

...

Teknisk hjælp