Brugervenlighedstest

From CCT - Vidensdeling
Jump to navigation Jump to search

Interaktionsdesign på websites

Forløbet behandler det kernefaglige område om It-systemers betydning for og påvirkning af menneskelig aktivitet - begrebs- og teoribaseret analyse og syntese. Eleverne lærer en metode til evaluering af brugervenlighed på websites samt at være mere kritiske over for designet af disse (digital dannelse).

Status og planer

Jakob afprøver forløbet medio december 2016. Jeg afprøver forløbet efter jul.

Link til drejebog [1]

Formål

Brugervenlighedtest Hovedformålet med undervisningsforløbet er at lære eleverne omkring den formative testmetode: Tænke-højt-test. Metoden er velanset og relativt nem at anvende, samtidig med at man på en god måde får resultater, man kan bruge nærmest med det samme. Forløbet er I særdeleshed ‘hands on’, men ‘hands on’-delen bør ikke stå alene.

Læreplansmål

Fagligt mål

  • at realisere udvalgte interaktionsdesign i et konkret it-produkt og tilpasse eksisterende design og systemer i konsekvens heraf

Kernefaglige områder

  • It-systemers betydning for og påvirkning af menneskelig aktivitet - begrebs- og teoribaseret analyse og syntese (analyse af eksisterende systemer; arbejdsformer

ved konstruktion af nye systemer, f.eks. kooperativt design)

  • Interaktionsdesign - arbejdsformer (f.eks. SCRUM) og teknologier til realisering af interaktionsdesign.

Indhold

  • Kommunikation på World wide web
  • Brugervenlighed som kommunikation
  • Brugervenlighed - set i det lys, at vi skal leve af brugerne og at valget af funktionalitet og indhold bør passe til dem
  • Brugertyper (mangler) - eleverne skal kende til forskellige typer af brugere og forsøge at afgøre, hvor de selv ligger på skalaen

Forudsætninger, aktiviteter og materialer

Forløbet forudsætter, at eleverne har kendskab til kommunikation - Envejskommunikation: Afsender - budskab - modtager, herunder begrebet støj. Desuden tovejskommunikation (Interaktion), hvor der foregår en slags dialog. Tag udgangspunkt i artiklen fra Børsen [2] og bed eleverne "oversætte" til kommunikation på nettet. Kommunikationsbegreberne kender eleverne fra bl.a. danskfaget.

Teknologi:

  • På klassen kræves en computer og en projektor, således at eleverne kan følge med, når websitet testes på klassen.
  • Når eleverne skal arbejde kræves der en computer med skærmoptager (Screencast-O-Matic [3]), således at eleverne kan analysere deres test efterfølgende og vise klip fra test ved en eventuel præsentation.

Oversigt - Brugervenlighedstest:

Lektion Indhold Opgaver
1-2
  • Diskussion: Fælles forståelse og anskue som kommunikation (30 min)
  • Udføre brugervenlighedstest på klassen (30 min) Diskussion og afrunding (30 minutter)
Opgave 1 + Opgave 2 + Opgave 3
3-4 Tænke-højt-test i praksis (præsentation) Opgave 4
5-6 Udarbejdelse af spørgeguide, pilottest Opgave 4
7-8 Tænke-højt-test udføres på 4-5 testdeltagere Opgave 4
9-10 Behandling og præsentation af resultater Opgave 4


Opgaver

Opgave 1: Optaktsdiskussion

(Til læreren: Diskussionsspørgsmål, som eleverne i første omgang svarer skriftligt på - alternativt taler de sammen i par)

Diskussion af begrebet brugervenlighed på world wide web

  • Tænk tilbage på sidste gang du anvendte en hjemmeside og noget ved den, gjorde dig virkelig irriteret?
  • Hvad gjorde dig irriteret?
  • Hvad var din reaktion på din irritation?


(Til læreren: Hvis eleverne ikke kan finde frem til noget, kan du komme med følgende eksempler - Et besøg i en webshop, hvor det var umuligt at tilføje det ønskede til kurven eller mødet med et "dødt" link

Situationen, hvor man som bruger ikke kan tilføje noget kurven, vil typisk gøre brugeren så irriteret, at man finder en anden webshop at handle i eller man reagerer så voldsomt, at man tilgår Facebook og starter en "shitstorm" [4] mod virksomheden bag. Resultat: Virksomheden mister sine kunder.)

Opgave 2: Brugervenlighed som kommunikation (kommunikationsmodel)

  • Tag udgangspunkt i ovenstående diskussion og kom med dit bud på, hvordan man kan opfatte det som kommunikation.

Til læreren: Eleverne bør nu anskue ovenstående situation som kommunikation og tegne en kommunikationsmodel. Den manglende brugervenlighed kan opfattes som støj i kommunikationen - en støj, som vi bør eliminere. Det er det, brugervenlighed handler om.

Opgave 3: Brugervenlighedstest på klassen

Til læreren: Som nævn er formålet med undervisningsforløbet er at lære eleverne omkring den formative testmetode: Tænke-højt-test. Metoden er velanset og relativt nem at anvende samtidig med at man på en god made får resultater, man kan bruge nærmest med det samme. Forløbet er I særdeleshed ‘hands on’, men ‘hands on’-delen kan på ingen måde stå alene.

NB! Det er vigtigt for at tilegne sig størst mulig læring, at det er eleverne selv, der analyserer sitets brugervenlighed og derudfra finder fejl/problematikker/ interessant funktionalitet, der kan danne baggrund for de kommende test. Dette vil motivere dem meget.

Det er målet med undervisningen, at eleverne fremadrettet har viden om brugervenlighed og i særdeleshed ved, at det er vigtigt at lave undersøgelser, for at tilpasse sig målgruppens ønsker I højere grad.

Principperne for udviklingen af brugertesten kan selvfølgelig anvendes på en hvilken som helst hjemmeside.

  • Grafik for at anskueliggøre situationen [5]
  • Præsentation, Tænke-højt-test i praksis, kan gives på klassen EFTER, der er kørt en brugertest [6]

Link til test af Sproget.dk - kommer snart!..

Opgave 4: Udarbejdelse af spørgeguide, pilottest og tænke-højt-test

Eleverne skal:

  • Lave en analyse af udvalgte undersider på en hjemmeside, udvalgt af læreren, med henblik på (for dem selv i gruppen), at få overblik over, hvilke dele der kunne være interessante at anvende i den kommende brugervenlighedstest. De skal finde og argumentere for minimum fem kerneområder, som de ønsker at teste på – set i forhold til målgruppen.
  • Udarbejde en spørgeguide bestående af:
    • Testscenarier, der sætter testdeltageren ind i en situation, som får testen til at virke plausibel – dvs. forsøge at gøre situationen så naturlig, som mulig.
    • Testspørgsmål, som kommer i forlængelse af hvert testscenarie, skrevet i bydeform som dikterer, hvad testdeltageren skal anvende hjemmesiden til: Fx – Find en e-mail-adresse …
    • Samt god introduktion og ordentlig afslutning: Fx - Tak for hjælpen …
  • Finde testdeltagere til hhv. én pilottest og fire egentlige testseancer.
  • Dokumentere testene vha. skærmoptager (Screencast-o-matic ([7]) og efterfølgende uploade videoerne til YouTube) og eventuelle noter.
  • Udfærdige en skriftlig sammenfatning af resultater med tilhørende forbedringsforslag.

Præsentation Tænke-højt-test i praksis - [8]

Afhængigt af, hvor meget man vil lægge vægt på begreberne, kan man teste elevernes viden i en Kahoot-test (mangler!). Denne kan også anvendes formativt, således at der testes gentagne gange.

SE BORT FRA NEDENSTÅENDE!

Opgave 5: Statistisk maskinoversættelse (udgangpunkt i Google Translate)

Statistisk maskinoversættelse