Kreativ-programmering
Contents
Status & planer
(Den tidligere version af denne side er arkiveret her. Indholdet er undervejs til denne side.)
Der arbejdes på at udvikle flere opgaver og videoer til forløbet.
Introduktion
Formål
Dette forløb introducerer eleverne til grundlæggende programmeringsprincipper. Efter forløbet vil eleverne kunne lave et lille program med variable, basale kontrolstrukturer og input fra mus og keyboard.
Hvis man ønsker at gå videre med processing i andre projekter, kan man også inkludere arbejde med grafiske brugerflader i dette forløb.
Forløbet er velegnet til hensyntagen til elever med meget forskellige forudsætninger, og kan nemt tones til forskellige studieretninger.
Læreplansmål
C+B: Programmering.
Indhold
- Programmering af små artistiske programmer.
- Udvikling af et simpelt program baseret på en sproglig definition.
- Udvikling af et simpelt program der producerer et bestemt visuelt resultat.
- Algoritmiske beskrivelser af kunstværker, med henblik på implementation i et program.
- Parametrisering af programmer vha. mus og keyboard.
Forløbet er designet til processing ([1]), men kan forholdsvis let overføres til andre programmeringssprog.
En række videoer om programmering i processing er udviklet specielt til dette forløb, men de kan suppleres med nogle af de mange online ressourcer der findes til processing.
Aktiviteter & materialer
Lektionsplan
Lektion | Indhold | Opgaver |
1 | Introduktion. Installation af processing og en indledende opgave. | 1 |
2 | Portrætter. Eleverne laver portrætter af sidemanden. | 2 |
3 | ||
4 |
Materiale
Opgaver
Opgave 1
Efter installation af processing følger eleverne en hurtig tutorial, f.eks. [[2]]. Formålet er, at de alle skal have lavet et program, i løbet af den første lektion. Mens eleverne arbejder med deres første program, kan læreren hjælpe med eventuelle installationsproblemer.
Opgave 2
Denne opgave er særligt god på et valghold, hvor elever og lærere ikke kender hinanden så godt.
Eleverne går sammen to og to, og programmerer et portræt af hinanden. For at vidensdele og inspirere i klassen opretter kan der oprettes en [[3]], eller lignende, hvor eleverne kan uploade deres portrætter.