Kreativ-programmering

From CCT - Vidensdeling
Revision as of 20:21, 22 September 2016 by Soren (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search

Status & planer

(Den tidligere version af denne side er arkiveret her.) Indholdet er undervejs til denne side.

Der arbejdes på at udvikle flere opgaver og videoer til forløbet.


Introduktion

Formål

Dette forløb introducerer eleverne til grundlæggende programmeringsprincipper. Efter forløbet vil eleverne kunne lave et lille program med variable, basale kontrolstrukturer og input fra mus og keyboard.

Læreplansmål

C+B: Programmering.

Indhold

  • Programmering af små artistiske programmer.
  • Udvikling af et simpelt program baseret på en sproglig definition.
  • Udvikling af et simpelt program der producerer et bestemt visuelt resultat.
  • Algoritmiske beskrivelser af kunstværker, med henblik på implementation i et program.
  • Parametrisering af programmer vha. mus og keyboard.

Aktiviteter & materialer

Lektionsplan

Materiale

Forløbet er designet til processing ([[1]]), men kan forholdsvis let overføres til andre programmeringssprog.

En række [om indledende programmering i processing] er udviklet specielt til dette forløb, men de kan suppleres med nogle af de mange online ressourcer der findes til processing.

Opgaver

== Eksemplarisk materiale (WE) ==dimensioner: Kode i Scratch, video/gestik, mikrofon/stemmestyring

Refleksioner over designet af forløbet

Rationale bag lektiosnplan og variationsmuligheder

Videoer fra klasserummet

Alternative moduler

Didaktiske designprincipper

Eksamensspørgsmål