Brugervenlighedstest

From CCT - Vidensdeling
Revision as of 12:42, 7 October 2016 by Helena (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search

Interaktionsdesign på sprog-sites

Forløbet er meget omfattende og det kan derfor være fornuftigt at inddele det i flere dele: Brugervenlighedstest og maskinoversættese. Brugervenligheddelen er her anskuet i et sprogteknologisk perspektiv, men kan relativt let tilpasses andre typer websites eller webshops.

Status og planer

Forløbet kan først realistisk gennemføres lige før eller efter jul. Jeg afprøver i øjeblikket app-projektet med en klasse og afprøver med endnu en umiddelbart før/efter jul. Kreativ programmering afprøves, men i Kommunikation/it A og jeg laver en slags "projektafslutning" - mere om det, når vi mødes igen.

Formål

Brugervenlighedtest Hovedformålet med undervisningsforløbet er at lære eleverne omkring den formative testmetode: Tænke-højt-test. Metoden er velanset og relativt nem at anvende samtidig med at man på en god made får resultater, man kan bruge nærmest med det samme. Forløbet er I særdeleshed ‘hands on’, men ‘hands on’-delen kan på ingen måde stå alene.

Maskinoversættelse Formål

Læreplansmål

  • Interaktionsdesign
  • Analyse og repræsentation - bagvendt, hvor websitets vigtigste funktioner vurderes

Indhold

  • Kommunikation på World wide web
  • Brugervenlighed som kommunikation
  • Brugervenlighed - set i det lys, at vi skal leve af brugerne og at valget af funktionalitet og indhold bør passe til dem
  • Brugertyper (mangler)
  • Maskinoversættelse: Forskellen mellem statistisk baseret maskinoversættelse og regelbaseret (mangler færdiggørelse)

Forudsætninger, aktiviteter og materialer

Forløbet forudsætter, at eleverne har kendskab til kommunikation og kommunikationsmodeller - herunder forskellen på envejskommunikation og interaktion. Kendskab til World wide web og begreberne web 1.0 og web 2.0 og forskellen som ligger heri (dvs. at web 1.0 kendetegnes som envejskommunikation modsat web 2.0, som muliggør interaktion - NB! Dette er IKKE muligt på web 1.0-sider) Teknologi:

  • På klassen kræves en computer og en projektor, således at eleverne kan følge med, når websitet testes på klassen.
  • Når eleverne skal arbejde kræves der en computer med skærmoptager, således at eleverne kan analysere deres test efterfølgende og vise klip fra test ved en eventuel præsentation.

Oversigt - Brugervenlighedstest:

Lektion Indhold Opgaver
1-2 Opstartsdiskussion og udføre brugervenlighedstest på klassen Opgave 1 + Opgave 2 + Opgave 3
3-4 Tænke-højt-test i praksis (præsentation) Opgave 4
5-6 Udarbejdelse af spørgeguide, pilottest Opgave 4
7-8 Tænke-højt-test udføres på 4-5 testdeltagere Opgave 4
9-10 Behandling og præsentation af resultater Opgave 4
11-12 Sprogteknologi - statistisk baseret maskinoversættelse (ikke færdig!) Opgave 5


Opgaver

Opgave 1: Optaktsdiskussion

Diskussion af begrebet brugervenlighed på world wide web (Diskussionsspørgsmål, som eleverne i første omgang svarer skriftligt på - alternativt taler de sammen i par)

  • Tænk tilbage på sidste gang du anvendte en hjemmeside og noget ved den, gjorde dig virkelig irriteret?
  • Hvad gjorde dig irriteret?
  • Hvad var din reaktion på din irritation?

Hvis eleverne ikke kan finde frem til noget, kan man tale om følgende eksempler:

  • Et besøg i en webshop, hvor det var umuligt at tilføje det ønskede til kurven
  • Mødet med et "dødt" link

Situationen, hvor man som bruger ikke kan tilføje noget kurven, vil typisk gøre brugeren så irriteret, at man finder en anden webshop at handle i eller man reagerer så voldsomt, at man tilgår Facebook og starter en "shitstorm" mod virksomheden bag. Resultat: Virksomheden mister sine kunder.

Opgave 2: Brugervenlighed som kommunikation (kommunikationsmodel)

Eleverne bør nu anskue ovenstående situation som kommunikation og tegne en kommunikationsmodel.

Den manglende brugervenlighed kan opfattes som støj i kommunikationen - en støj, som vi bør eliminere.

Det er det, brugervenlighed handler om.

HEREFTER KAN UNDERVISEREN VÆLGE AT GÅ VIDERE MED OPGAVE 3, 4 eller 5 eller udvælge en eller to.

Opgave 3: Brugervenlighedstest på klassen

[1]

Som nævn er formålet med undervisningsforløbet er at lære eleverne omkring den formative testmetode: Tænke-højt-test. Metoden er velanset og relativt nem at anvende samtidig med at man på en god made får resultater, man kan bruge nærmest med det samme. Forløbet er I særdeleshed ‘hands on’, men ‘hands on’-delen kan på ingen måde stå alene.

Det er vigtigt for at tilegne sig størst mulig læring, at det er eleverne selv, der analyserer sitets brugervenlighed og derudfra finder fejl/problematikker/ interessant funktionalitet, der kan danne baggrund for de kommende test. Det vil motivere dem i størst muligt omfang, og da det er et længere forløb, som eleverne skal lægge mange kræfter i, er det vigtigt at de engagerer sig.

Det er målet med undervisningen, at eleverne fremadrettet har viden om brugervenlighed og i særdeleshed ved, at det er vigtigt at lave undersøgelser, for at tilpasse sig målgruppens ønsker I højere grad.

Principperne for udviklingen af brugertesten kan selvfølgelig anvendes på en hvilken som helst hjemmeside.

  • Grafik for at anskueliggøre situationen [2]
  • Præsentation, Tænke-højt-test i praksis, kan gives på klassen EFTER, der er kørt en brugertest [3]

NB! - I præsentationen er et eksempel på en brugertest af Bianco.dk (webshop), som jeg overvejer at fjerne/ ændre til testen, som her er relevant.

Link til test af Sproget.dk - kommer snart!..


Opgave 4: Udarbejdelse af spørgeguide, pilottest og tænke-højt-test

Eleverne skal:

  • Lave en analyse af udvalgte undersider på hjemmesiden med henblik på (for dem selv i gruppen), at få overblik over, hvilke dele der kunne være interessante at anvende i den kommende brugervenlighedstest. De skal finde og argumentere for minimum fem kerneområder, som de ønsker at teste på – set i forhold til målgruppen.
  • Udarbejde en spørgeguide bestående af:
    • Testscenarier, der sætter testdeltageren ind i en situation, som får testen til at virke plausibel – dvs. forsøge at gøre situationen så naturlig, som mulig.
    • Testspørgsmål, som kommer i forlængelse af hvert testscenarie, skrevet i bydeform som dikterer, hvad testdeltageren skal anvende hjemmesiden til: Fx – Find en e-mail-adresse …
    • Samt god introduktion og ordentlig afslutning: Fx - Tak for hjælpen …
  • Finde testdeltagere til hhv. én pilottest og fire egentlige testseancer.
  • Dokumentere testene vha. skærmoptager (Screencast-o-matic og efterfølgende uploade videoerne til YouTube) og eventuelle noter.
  • Udfærdige en skriftlig sammenfatning af resultater med tilhørende forbedringsforslag.

Præsentation Tænke-højt-test i praksis - [4]

Afhængigt af, hvor meget man vil lægge vægt på begreberne, kan man teste elevernes viden i en Kahoot-test (mangler!). Denne kan også anvendes formativt, således at der testes gentagne gange.

Opgave 5: Statistisk maskinoversættelse (udgangpunkt i Google Translate)

Statistisk maskinoversættelse