Brugervenlighedstest

From CCT - Vidensdeling
Revision as of 10:38, 7 October 2016 by Helena (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search

Interaktionsdesign på sprog-sites

Status og planer

Forløbet forsøges opstillet efter skabelon. Dele af forløbet mangler at blive - herunder udføre pilottest på brugertesten. Forløbet kan nok først realistisk gennemføres lige før eller efter jul. Jeg afprøver i øjeblikket app-projektet med en klasse og afprøver med endnu en umiddelbart før/efter jul. Kreativ programmering afprøves, men i Kommunikation/it A og jeg laver en slags "projektafslutning" - mere om det, når vi mødes igen.

Introduktion

Formål

Læreplansmål

Mål fra læreplanen...

Indhold

Forløbets indhold...


Forudsætninger

Forløbet forudsætter, at eleverne har kendskab til kommunikation og kommunikationsmodeller - herunder forskellen på envejskommunikation og interaktion. Kendskab til World wide web og begreberne web 1.0 og web 2.0 og forskellen som ligger heri (dvs. at web 1.0 kendetegnes som envejskommunikation modsat web 2.0, som muliggør interaktion - NB! Dette er IKKE muligt på web 1.0-sider) Teknologi:

  • På klassen kræves en computer og en projektor, således at eleverne kan følge med, når websitet testes på klassen.
  • Når eleverne skal arbejde kræves der en computer med skærmoptager, således at eleverne kan analysere deres test efterfølgende og vise klip fra test ved en eventuel præsentation.


4 Aktiviteter & materialer

= 4.1 Lektionsplan = = 4.1.1 Interaktion = = 4.2 Materiale = = 4.3 Opgaver =

4.3.1 Optaktsdiskussion Diskussion af begrebet brugervenlighed på world wide web (Diskussionsspørgsmål, som eleverne i første omgang svarer skriftligt på - alternativt taler de sammen i par)

  • Tænk tilbage på sidste gang du anvendte en hjemmeside og noget ved den, gjorde dig virkelig irriteret?
  • Hvad gjorde dig irriteret?
  • Hvad var din reaktion på din irritation?

Hvis eleverne ikke kan finde frem til noget, kan man tale om følgende eksempler:

  • Et besøg i en webshop, hvor det var umuligt at tilføje det ønskede til kurven
  • Mødet med et "dødt" link

Situationen, hvor man som bruger ikke kan tilføje noget kurven, vil typisk gøre brugeren så irriteret, at man finder en anden webshop at handle i eller man reagerer så voldsomt, at man tilgår Facebook og starter en "shitstorm" mod virksomheden bag. Resultat: Virksomheden mister sine kunder.

4.3.2 Brugervenlighed som kommunikation (kommunikationsmodel) Eleverne bør nu anskue ovenstående situation som kommunikation og tegne en kommunikationsmodel.

Den manglende brugervenlighed kan opfattes som støj i kommunikationen - en støj, som vi bør eliminere.

Det er det, brugervenlighed handler om.

HEREFTER KAN UNDERVISEREN VÆLGE AT GÅ VIDERE MED BRUGERVENLIGHEDSTEST eller STATISTISK MASKINOVERSÆTTELSE - eller FØRST BRUGERTEST, SÅ MASKINOVERSÆTTELSE.

4.3.3 Brugervenlighedstest på klassen Brugervenlighedstest

4.3.4 Statistisk maskinoversættelse (udgangpunkt i Google Translate) Statistisk maskinoversættelse